Lexington, KY | Count on LEX 18

Champions of Change- Bryan Station High Earns Best in State at STLP Competition

Bryan Station High School set the pace for FCPS at the 2018 Student Technology Leadership Program (STLP) State Championship, earning Best in State / Top 3 honors for the “Informed” and “LexApp” entries in the Showcase/Technical Expertise category. The “Informed” team members were Jaiven Smith, Joseph Daniel Williams II, and Stephen Wilder. The “LexApp” developers were LaMargaret Johnson, Russell Letcher, Jaiven Smith, and Drake Witt. The latter group, led by STLP coordinator Kaci Cohn, also won the Congressional App Challenge and travelled to Washington, D.C., to meet U.S. Rep. Andy Barr and see where their app is on display in the Capitol.

In Lexington, students from more than 450 Kentucky schools showed what they know and can do with technology in arts and STEM (science, technology, engineering, and mathematics) at the annual spring STLP competition, held March 29 at Rupp Arena and the Lexington Convention Center. Fayette County Public Schools produced several other big winners …

Also from Bryan Station High School:

  • Station Studios, first place for “The Academies of Bryan Station Promotional Video” in the Digital Product Champions/Feature Video category;
  • Adrianna Gomez, first place for “Waves” in Digital Product Champions/Original Photo;
  • Isaiah Ogbulu, first-place honors as a member of the STLP Engineer State Service Team;
  • Aidan Clark, first-place honors as a member of the STLP Production State Service Team;

Carter G. Woodson Academy: Caleb Mensah, first-place honors on the Social Media State Service Team;

Cassidy Elementary: Ty Clark, first place, Live Performance Champions/Racing to the Future, in both Racing and Design Challenge;

Clays Mill Elementary: Clays Mill Strawberries, second place, Live Performance Champions/Robo Challenge Xtreme (RCX);

Eastside Technical Center: Delia Charles, second place, Live Performance Champions/Certipalooza;

Edythe J. Hayes Middle School: Quinn Burchett and Amanda Palley, first-place honors on the Scratch Ambassadors State Service Team;

Frederick Douglass High School:

  • Kivel Morales, second place, Live Performance Champions/Photo on Demand;
  • Grant Hays and Tristan Isaacs, second place, Live Performance Champions/UK Computer Science;

Harrison Elementary: Megan Sampson, first place for “Soar,” Digital Product Champions/Graphic Design; and first place for “How to Share Files in Google Apps,” Digital Product Champions/Technical Writing;

Julius Marks Elementary:

  • Emilia Northrip, second place for “JME Jaguars Rock!” in Digital Product Champions/Graphic Design;
  • Norah Volland, second for “How to Take a Read ‘N’ Quiz,” Digital Product Champions/Screen Capture Tutorial;
  • Annalisa Banker and Emma Butcher, first-place honors on the Blogger Corps State Service Team;

Lafayette High School: Isaac Martin, Ty Matthews, Michael Wolfgang Rach, and Derek VanDemark, second place for “Mathmagic,” Live Performance Champions/Game Design Challenge;

Lexington Traditional Magnet School:

  • LTMS STLP, second place, Live Performance Champions/Breakout EDU;
  • Oraid Muniz Jr., first-place honors on the Media Arts State Service Team;

Liberty Elementary:

  • Olivia Caudill, Emma Kate Caudill, Elizabeth Deffendall, and Avery Thomas, second place for “Tech Masters,” Live Performance Champions/Help Desk Challenge;
  • Neilsen Park, second for “Dream Come True,” Digital Product Champions/Manipulated Image;

Maxwell Elementary Spanish Immersion Magnet: Maxwell STLP, first place for “WMAX – Que pase en Maxwell?” Live Performance Champions/Newscast Challenge;

Morton Middle: Sydney Shelby, first place, Live Performance Champions/Racing to the Future – Design Challenge, and second in Racing to the Future – Racing;

Site Administrator

Site Administrator

Site Administrator provides support for site operations.
Scroll to top
Skip to content